FETHIYE TURCJA ATRAKCJE

FETHIYE ATRAKCJE KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ

FETHIYE TURCJA

Fethiye, zwane niegdyś Telmessos, to spokojne nadmorskie miasteczko
z piękną zatoką, które każdego roku jest licznie odwiedzane przez spragnionych słońca turystów. Znane jest z cudownych plaż, licyijskich grobowców skalnych oraz pięknych ogrodów miejskich pełnych subtropikalnej roślinności. Fethiye poważnie ucierpiało podczas trzęsienia ziemi w 1958r. mimo to zachowało urok typowego starego tureckiego miasteczka. Fethiye stanowi świetną bazę wypadową do zwiedzania wielu atrakcji turystycznych położonych wzdłuż pięknego turkusowego wybrzeża.

TURCJA FETHIYE ATRAKCJE

• Stare miasto Paspatur

turcja fethiye
Fethyie - stare miasto

Paspatur to najstarsza dzielnica miasta, z krętymi brukowanymi uliczkami przy których stoją stare, pamiętające czasy osmańskie kamienice. W pięknie odrestaurowanych budynkach znajdują się sklepy z pamiątkami a także restauracje z muzyką na żywo i kluby nocne.

 

• Sarkofagi Likijskie

turcja fethiye atrakcje
Turcja Fethiye - Sarkofagi likijskie

Pradawne kamienne grobowce przypominają o długiej historii Fethiye.
Ich architektura dostarcza wskazówek na temat stylu, w jakim budowali mieszkający tu przed wiekami Likijczycy. Groby wzorowane są bowiem na drewnianych domach z belek, które pokryte były dachem z trawy i gliny. Niestety domy te nie zachowały się do dnia dzisiejszego. Rozsiane po mieście grobowce starożytnego Telmessos tworzą jedną z największych nekropolii na południowym wybrzeżu Turcji.

• Grób Amyntasa

fethiye turcja atrakcje grobowce
Fethiye atrakcje - grób Amyntasa

Kolejnym zabytkiem, który warto zobaczyć w Fethiye jest Grób Amyntasa. Wyrzeźbiony w skale około 350 roku p.n.e utrzymany jest w stylu greckim i przypomina fasadę doryckiej świątyni. Nad grobowcem widnieje grecki napis “Amyntou tou Ermagiou” (w tłumaczeniu: Amyntas syn Hermagiosa), a przedsionek sarkofagu tworzą dwie kolumny jońskie z trójkątnym zwieńczeniem. Grobowiec przetrwał trzęsienie ziemi i w zasadzie zachował się w nienaruszonym stanie do dzisiejszych czasów.

• Kayakoy - miasto duchów

ruiny kaykoy
Turcja Fethiye atrakcje - opuszczone miasto Kayakoy

Opuszczone miasto Kayakoy, to największe późnośredniowieczne miasto duchów w Azji Mniejszej. Jeszcze w latach dwudziestych XX wieku położone osiem kilometrów na południe od Fethiye, Kayaköy było kwitnącą wioską, którą zamieszkiwali przybyli z archipelagu wysp Dodekanez Grecy. W tym czasie miasto nosiło nazwę Levissi. W 1922 r., po zakończonej zwycięstwem Turcji wojnie, 20 000 żyjących tu Greków zmuszono do wyjazdu na wyspę Rodos. Od tego czasu większość z tutejszych domów pozostaje niezamieszkałych, dlatego też Kayakoy nazywa się miastem duchów. Wśród ruin na pewno warto zobaczyć klasztor oraz kaplicę, a także położoną w samym centrum miasta XVII-wieczną fontannę.

Polecamy tekst: Kusadasi atrakcje

 

• Wąwóz Saklikent

atrakcje fethiye wąwóż saklikent
Fethiye Turcja - wąwóz Saklikent

40 kilometrów na wschód od Fethiye, w parku narodowym Saklikent znajduje się najdłuższy i najgłębszy wąwóz w całej Turcji. Długi na 18 km Wąwóz Saklikent jest ogromną atrakcją turystyczną, która każdego roku przyciąga rzesze turystów z całego świata. Kanion wyżłobiła płynącą tam rzeka Karaçay, która od listopada do marca jest wyjątkowo rwąca. Miejscami jest on tak głęboki, że nie dociera tu światło słoneczne, dlatego jest to doskonałe miejsce na ucieczkę przed letnim upałem. Wąwóz zwiedza się spacerując po drewnianych chodnikach o długości około 4 km. Śmiałkowie, którzy zdecydują się na zwiedzanie kanionu poza głównym szlakiem powinni zabrać ze sobą porządne buty i nastawić się na ubłocenie ubrań.

 

• Plaża Calis

fethiye atrakcje plaża
Fethiye - plaża Calis

Kamienista plaża Calis położona jest około 4 km od Feithe. Upodobali ją sobie szczególnie windsurferzy. Przy biegnącej wzdłuż plaży promenadzie znajduje się mnóstwo barów, kawiarni i restauracji. Możecie tu wypożyczyć również leżaki i wiklinowe parasole. W trakcie kąpieli należy jednak uważać, ponieważ woda dość szybko robi się głęboka.

 

• Bazar Fethiye

turcja fethiye
Fethiye atrakcje - Bazar

Ciekawą atrakcją podczas wakacji w Fethiye może okazać się wizyta na jednym z miejscowych bazarów. Z ciekawości warto wybrać się na targ rybny, a jeśli cenicie sobie smaki lokalnej kuchni znakomitym pomysłem okaże się wyprawa na targ warzywny. W każdy wtorek rolnicy z regionu przywożą tam swoje produkty. Za nieduże pieniądze możecie kupić przepyszne owoce i warzywa a także sery, miody oraz orientalne przyprawy. Nieopodal bazaru warzywnego znajdziecie też typowy turecki bazar, na którym znajdziecie m.in.: tekstylia, torebki, paski, szmelc, mydło i powidło 😉

 

• Muzeum archeologiczne

fethiye turcja
Turcja Fethiye atrakcje - Muzeum archeologiczne

Muzeum archeologiczne w Fethiye posiada bogatą kolekcję eksponatów z epoki brązu, czasów hellenistycznych, a także okresu rzymskiego i bizantyjskiego. W muzeum zobaczyć można m.in.: kolekcje numizmatów, biżuterię, antyczne, figurki, amulety oraz ceramikę. Na ekspozycji znajduje się również przywieziony z Tlos grobowiec. Najcenniejszym eksponatem prezentowanym na wystawie jest jednak “Trójjęzyczna Stela”, na której znajdują się inskrypcje w języku licyjckim, greckim i aramejskim.

Wakacje w Turcji

Prezentowane oferty pochodzą z serwisu naszego partnera Wakacje.pl, po kliknięciu w link zostaniesz przekierowany na serwis Wakacje.pl

TURCJA

Co roku Turcję odwiedzają miliony turystów mających do swojej dyspozycji piękne plaże, światowej klasy zabytki, pyszną kuchnię i wiele innych atrakcji. Wszystko to sprawia, że Turcja to idealny kierunek aby przeżyć niezapomniane wakacje. Poznaj najpopularniejsze kurorty Turcji i ich największe atrakcje! Jesteśmy partnerem serwisu wakacje.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

GALERIA

turcja alanya zamek
turcja side atrakcje
turcja marmaris atrakcje
turcja antalya
atrakcje fethiye wąwóż saklikent
turcja side atrakcje sanktuarium apolaa
kusadasi turcja
turcja efez