KUCHNIA TURECKA

CO ZJEŚĆ W TURCJI

KUCHNIA TURECKA - CO ZJEŚĆ W TURCJI

Wspaniała przeszłość wywarła piętno na tureckiej kuchni. Historia państwa miała istotny wpływ na sposób przyrządzania potraw. Imperium, dzięki któremu papryka trafiła na Węgry, a kawa do Europy poczytuje sobie za zasługę sporządzenie długiej listy przepisów kulinarnych sprawiających, że pobyt w Turcji jest prawdziwą gastronomiczną przygodą. Zdaniem koneserów między Paryżem a Pekinem nie ma lepszej kuchni niż turecka, mimo że brak jej delikatności potraw francuskich i fantazji dań chińskich. Potrawy tureckie: przyrządzane są z prostych składników, a kunszt kucharzy sprawia, że powstają z nich wyborne dania niczym z sułtańskiego dworu. Restauracje w Turcji spotyka się niemal na każdym rogu. Dają się uszeregować wedle prostej klasyfikacji: ekskluzywne lokale, z białymi obrusami na stołach i obsługą; restauracje samoobsługowe (hazir yemek) -z wielkimi podgrzewanymi parą stołami i kelnerami oczekującymi na wskazanie tego, czego sobie życzymy; małe restauracyjki zwane kebapçi lub köfici – oferujące pieczyste z wołowiny czy jagnięciny, sałate, chleb i szklaneczkę ran – miejscowej odmiany jogurtu.

CO ZJEŚĆ W TURCJI

• PRZYSTAWKI

co zjeść w turcji przystawki
Kuchnia Turecka - Dolma

Posiłek rozpoczyna zestaw sałatek przygotowanych na orientalną modłę, podanych na licznych małych talerzykach. Ów zestaw w każdej restauracji nieco się różni. Do najsmaczniejszych należy sałatka oberżynowa (patlıcan salatası), nadziewane liście z winogron (dolma), ślimaki faszerowane ryżem i orzechami (midye dolmasi), czerwony kawior (tarama) oraz marynowany móżdżek owczy (beyin salata si). Nie należy zamawiać głównego dania równocześnie z sałatkami, wszystko bowiem zostanie podane razem i potrawy gorące wystygną. 

 

• KUCHNIA TURECKA - ZUPY

kuchnia turecka zuoa dugun
Co zjeść w turcji - Turezka zupa weselna

Bałkańska çorbası zimą podawana jest jako pierwsze lub drugie danie. Należy też spróbować „zupy weselnej” (dügün çorbası), w której pływają duże kawałki baraniny. Do innych wartych skosztowania zup należą – sycąca zupa z czerwonej soczewicy (kmrızı mercimek çorbasi) oraz zupa marchwiowa (havuç çorbası). 

 

• TURECKIE DANIA MIĘSNE

co zjeść w turcji shish kebab
Kuchnia turecka - Shish Kebab

Słowo kebab jest ogólnym terminem określającym potrawę turecką i bardziej odnosi się do sposobu przygotowania potrawy niż do jakiegoś szczególnego dania. Warto pamiętać, że sławny shishkebab , przyrządzany z kawałków baraniny, małych cebul oraz pomidorów, nie jest jedynym kebabem. Jest ich wiele i wszystkich warto skosztować. Wyśmienite są też mięsne paszteciki (köfte kebap). Çöp kebab przyrządza się z małych kawałków baraniny nadzianych na szpikulec. Kebab przyrządzany wg receptury z Adany jest ostrzej przyprawiony. Inne sposoby przyrządzania mięs to: zrazy (bonfile), mięso zawijane wokół rożna (döner kebab), wspaniałe połączenia mięs i jarzyn, gotowane i podawane w podgrzewanych naczyniach ceramicznych zwanych güveç. Podobne połączenia mięsno-warzywne przyrządzane są w ciężkich, czarnych metalowych garnkach – tureckiej wersji chińskiego woka. Potrawy te bywają określane mianem sote. Wielbicielom drobiu tureccy kucharze oferują coś specjalnego: çerkez tavuğu – kawałki kurczaka duszone z czosnkiem i papryką (to stary przepis, który przywędrował do Turcji z Kaukazu). 

• CO ZJEŚĆ W TURCJI - TURECKIE DESERY

co zjesc w turcji baklawa
Co zjeść w turcji - Baklava

Desery w Turcji są słodkie albo bardzo słodkie. Najpopularniejsza jest baklava. W porze letniej polecamy deser złożony z dostępnych wtedy owoców, np. melon (kavun) czy arbuz (karpuz). Wszędzie podaje się w małych szklanych naczyniach słodką, mocną turecką herbatę-çay. 

 

TURCJA

Co roku Turcję odwiedzają miliony turystów mających do swojej dyspozycji piękne plaże, światowej klasy zabytki, pyszną kuchnię i wiele innych atrakcji. Wszystko to sprawia, że Turcja to idealny kierunek aby przeżyć niezapomniane wakacje. Poznaj najpopularniejsze kurorty Turcji i ich największe atrakcje!

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

GALERIA

turcja alanya zamek
turcja side atrakcje
turcja marmaris atrakcje
turcja antalya
atrakcje fethiye wąwóż saklikent
turcja side atrakcje sanktuarium apolaa
kusadasi turcja
turcja efez