KUCHNIA TURECKA

CO ZJEŚĆ W TURCJI

KUCHNIA TURECKA - CO ZJEŚĆ W TURCJI

Wspaniała przeszłość wywarła piętno na tureckiej kuchni. Historia państwa miała istotny wpływ na sposób przyrządzania potraw. Imperium, dzięki któremu papryka trafiła na Węgry, a kawa do Europy poczytuje sobie za zasługę sporządzenie długiej listy przepisów kulinarnych sprawiających, że pobyt w Turcji jest prawdziwą gastronomiczną przygodą. Zdaniem koneserów między Paryżem a Pekinem nie ma lepszej kuchni niż turecka, mimo że brak jej delikatności potraw francuskich i fantazji dań chińskich. Potrawy tureckie: przyrządzane są z prostych składników, a kunszt kucharzy sprawia, że powstają z nich wyborne dania niczym z sułtańskiego dworu. Restauracje w Turcji spotyka się niemal na każdym rogu. Dają się uszeregować wedle prostej klasyfikacji: ekskluzywne lokale, z białymi obrusami na stołach i obsługą; restauracje samoobsługowe (hazir yemek) -z wielkimi podgrzewanymi parą stołami i kelnerami oczekującymi na wskazanie tego, czego sobie życzymy; małe restauracyjki zwane kebapçi lub köfici – oferujące pieczyste z wołowiny czy jagnięciny, sałate, chleb i szklaneczkę ran – miejscowej odmiany jogurtu.

CO ZJEŚĆ W TURCJI

• PRZYSTAWKI

co zjeść w turcji przystawki
Kuchnia Turecka - Dolma

Posiłek rozpoczyna zestaw sałatek przygotowanych na orientalną modłę, podanych na licznych małych talerzykach. Ów zestaw w każdej restauracji nieco się różni. Do najsmaczniejszych należy sałatka oberżynowa (patlıcan salatası), nadziewane liście z winogron (dolma), ślimaki faszerowane ryżem i orzechami (midye dolmasi), czerwony kawior (tarama) oraz marynowany móżdżek owczy (beyin salata si). Nie należy zamawiać głównego dania równocześnie z sałatkami, wszystko bowiem zostanie podane razem i potrawy gorące wystygną. 

 

• KUCHNIA TURECKA - ZUPY

kuchnia turecka zuoa dugun
Co zjeść w turcji - Turezka zupa weselna

Bałkańska çorbası zimą podawana jest jako pierwsze lub drugie danie. Należy też spróbować „zupy weselnej” (dügün çorbası), w której pływają duże kawałki baraniny. Do innych wartych skosztowania zup należą – sycąca zupa z czerwonej soczewicy (kmrızı mercimek çorbasi) oraz zupa marchwiowa (havuç çorbası). 

 

• TURECKIE DANIA MIĘSNE

co zjeść w turcji shish kebab
Kuchnia turecka - Shish Kebab

Słowo kebab jest ogólnym terminem określającym potrawę turecką i bardziej odnosi się do sposobu przygotowania potrawy niż do jakiegoś szczególnego dania. Warto pamiętać, że sławny shishkebab , przyrządzany z kawałków baraniny, małych cebul oraz pomidorów, nie jest jedynym kebabem. Jest ich wiele i wszystkich warto skosztować. Wyśmienite są też mięsne paszteciki (köfte kebap). Çöp kebab przyrządza się z małych kawałków baraniny nadzianych na szpikulec. Kebab przyrządzany wg receptury z Adany jest ostrzej przyprawiony. Inne sposoby przyrządzania mięs to: zrazy (bonfile), mięso zawijane wokół rożna (döner kebab), wspaniałe połączenia mięs i jarzyn, gotowane i podawane w podgrzewanych naczyniach ceramicznych zwanych güveç. Podobne połączenia mięsno-warzywne przyrządzane są w ciężkich, czarnych metalowych garnkach – tureckiej wersji chińskiego woka. Potrawy te bywają określane mianem sote. Wielbicielom drobiu tureccy kucharze oferują coś specjalnego: çerkez tavuğu – kawałki kurczaka duszone z czosnkiem i papryką (to stary przepis, który przywędrował do Turcji z Kaukazu). 

• CO ZJEŚĆ W TURCJI - TURECKIE DESERY

co zjesc w turcji baklawa
Co zjeść w turcji - Baklava

Desery w Turcji są słodkie albo bardzo słodkie. Najpopularniejsza jest baklava. W porze letniej polecamy deser złożony z dostępnych wtedy owoców, np. melon (kavun) czy arbuz (karpuz). Wszędzie podaje się w małych szklanych naczyniach słodką, mocną turecką herbatę-çay. 

 

Prezentowane oferty pochodzą z serwisu naszego partnera Wakacje.pl, po kliknięciu w link zostaniesz przekierowany na serwis Wakacje.pl

TURCJA

Co roku Turcję odwiedzają miliony turystów mających do swojej dyspozycji piękne plaże, światowej klasy zabytki, pyszną kuchnię i wiele innych atrakcji. Wszystko to sprawia, że Turcja to idealny kierunek aby przeżyć niezapomniane wakacje. Poznaj najpopularniejsze kurorty Turcji i ich największe atrakcje! Jesteśmy partnerem serwisu wakacje.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

GALERIA

turcja alanya zamek
turcja side atrakcje
turcja marmaris atrakcje
turcja antalya
atrakcje fethiye wąwóż saklikent
turcja side atrakcje sanktuarium apolaa
kusadasi turcja
turcja efez