ALANYA ATRAKCJE

TURCJA ALANYA ATRAKCJE CO WARTO ZOBACZYĆ

ALANYA ATRAKCJE

Alanya atrakcje –  Miasto znane z bogatej historii i kultury, oferuje niezliczone atrakcje zarówno dla miłośników historii, jak i entuzjastów aktywnego wypoczynku. Złoty wiek Alanyi przypadł na lata 1220-1304, kiedy to sułtan seldżucki Alâeddin Keykûbad wybudował tu miasto mające pełnić funkcje głównego, ufortyfikowanego portu. Alâeddin nadał miastu nazwę Alaiyya którą w 1923 r. zmieniono na Alanya. Dziś Alanya to jedna z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych w Turcji przyciągająca co roku turystów z całego świata, którzy zatrzymują się tu w trzy lub cztero gwiazdkowych hotelach rozmieszczonych wzdłuż pięknego wybrzeża z piaszczystymi plażami. Poniżej przedstawiamy wam listę TOP 7 największych atrakcji w Alanyi. 

ALANYA ATRAKCJE - TOP 7

• Zamek w Alanyi (Alanya Kalesi)

alanya atrakcje zamek
Alanya atrakcje - zamek w Alanyi

Do największych atrakcji Alanyi należy górujący nad miastem i wybrzeżem zamek to z pewnością największa atrakcja turystyczna w Alanyi. W czasach Bizancjum i najazdów arabskich zamek był wielokrotnie niszczony. Odbudowano go w 1221 roku po zdobyciu miasta przez Turków Szeldżuckich. Fortyfikacja znajduje się na szczycie 250-metrowego klifu, na który warto wjechać uruchomioną kilka lat temu kolejką linową. Ze wzgórza rozpościera się fantastyczny widok na panoramę miasta oraz wybrzeże Morza Śródziemnego. 

• Kızılkule - Czerwona wieża

alanya atrakcje Czerwona wieża
Alanya atrakcje - Czerwona Wieża

Kızılkule (Czerwona Wieża) to pozostałość po pierwotnych umocnieniach mających bronić portu. Dziś potężna baszta jest symbolem miasta przyciągającym rzesze turystów. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego podziwiać można panoramę miasta. Swoją siedzibę znalazło tu również Muzeum etnograficzne, które również warto zobaczyć. 

Alanya atrakcje -Port

alanya atrakcje port
Turcja Alanya - port

Port w Alanyi już dawno utracił swoje znaczenie strategiczne, pozostał jednak jednym z najruchliwszych zakątków tego pięknego miasta. Warto przejść się wzdłuż cumujących tam kolorowych “pirackich” statków, które dziś zastąpiły łodzie rybackie, z których jeszcze kilka lat temu lokalni rybacy sprzedawali świeże ryby. Wieczorem port w Alanyi przeobraża się w centrum rozrywkowe, to tutaj znajdują się najlepsze restauracje i kluby nocne w mieście.

• Plaża Kleopatry

Turcja Alanya - Plaża Kleopatry

Plaża Kleopatry to bez wątpienia najpopularniejsza plaża w Alanyi uchodzi również za jedną z najpiękniejszych plaży w całej Turcji. Według legendy to właśnie tu egipska królowa Kleopatra pluskała się w morzu z Markiem Antoniuszem 😉 (podobną historię usłyszycie też jednak w innym tureckim kurorcie, Marmaris). Dziś wczasowicze z całego świata przyjeżdżają do Alanyi żeby odpocząć na tej pięknej złocistożółtej, 2.5-kilometrowej plaży, wzdłuż której rozciąga się porośnięta egzotyczną roślinnością promenada. Plaża została wyróżniona prestiżowym certyfikatem niebieskiej flagi, gwarantującym czystość wody. Plażę Kleopatry upodobali sobie jednak nie tylko turyści, co roku przybywają na nią również żółwie Caretta-Caretta, które składają tu jaja.

Polecamy tekst: Kusadasi atrakcje

 

• Jaskinia Damlatas

turcja alanya atrakcje
Alanya Turcja - Jaskinia Damlatas

W pobliżu plaży Kleopatry znajduje się licząca 2000 lat jaskinia Dalmlatas. Odkryta w 1948 roku jaskinia położona jest 10 merów poniżej poziomu morza. Tysiące barwnych stalaktytów i stalagmitów czynią ją kolejną bardzo popularną atrakcją turystyczną, którą warto zobaczyć w Alanyi. Ze względu na stałą temperaturę 18°C i wysoką wilgotność jaskinia Dalmlatas jest idealnym miejscem dla osób cierpiących na choroby układu oddechowego. 

• Bazar w Alanyi

turcja alanya atrakcje bazar
Alanya atrakcje - bazar

Niewątpliwą atrakcją Alanyi, jak i również całej Turcji są bazary. Najsłynniejszy bazar odbywa się w piątek w centrum miasta. Można tam kupić przyprawy, bawełnę, świeże owoce i warzywa a także słynne tureckie słodycze oraz (co na pewno ucieszy wielu turystów wybierających się do Turcji) odzież od najlepszych projektantów 😉.

• Rzeka Dimçay

alanya turcja
Alanya atrakcje - restauracje na rzece Dimcay

Bardzo przyjemną atrakcją podczas pobytu w Alanyi może okazać się także wycieczka wzdłuż rzeki Dimçay, w kierunku gór Taurus. Podczas wycieczki można zrelaksować się podziwiając górskie krajobrazy, jak również skosztować znakomitej tureckiej kuchni w restauracjach usytuowanych na platformach nad rzeką. Specjalnością są tu grillowane mięsa i pstrągi.

 

Wakacje w Turcji

Prezentowane oferty pochodzą z serwisu naszego partnera Wakacje.pl, po kliknięciu w link zostaniesz przekierowany na serwis Wakacje.pl

TURCJA

Co roku Turcję odwiedzają miliony turystów mających do swojej dyspozycji piękne plaże, światowej klasy zabytki, pyszną kuchnię i wiele innych atrakcji. Wszystko to sprawia, że Turcja to idealny kierunek aby przeżyć niezapomniane wakacje. Poznaj najpopularniejsze kurorty Turcji i ich największe atrakcje! Jesteśmy partnerem serwisu wakacje.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

GALERIA

turcja alanya zamek
turcja side atrakcje
turcja marmaris atrakcje
turcja antalya
atrakcje fethiye wąwóż saklikent
turcja side atrakcje sanktuarium apolaa
kusadasi turcja
turcja efez