ANTALYA ATRAKCJE

ANTLAYA CO ZOBACZYĆ

ANTALYA ATRAKCJE

Antalya atrakcje – Antalya to jedno z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miast w Turcji. Miasto to ma długą i bogatą historię, sięgającą czasów starożytnych, kiedy to zostało założone przez króla Pergamonu Attalus II w 158 roku p.n.e. W średniowieczu Antalya była popularnym przystankiem dla okrętów udających się na wyprawy krzyżowe, a przez wieki pozostawała spokojną rybacką wioską. Jednak wraz z rozwojem turystyki w latach siedemdziesiątych XX wieku, Antalya przeżyła gwałtowny rozwój i dziś jest jednym z największych i najnowocześniejszych miast Turcji oraz jednym z najchętniej odwiedzanych kurortów w kraju.  Przedstawiamy Wam niektóre z najpiękniejszych atrakcji w Antalyi, które warto zobaczyć podczas wizyty w tym pięknym mieście.

ANTALYA CO ZOBACZYĆ

• Brama Hadriana.

antalya atrakcje
Turcja Antalaya atrakcje - Brama Hadriana

Jednym z najważniejszych zabytków Antalyi jest bez wątpienia prowadząca do dzielnicy Kaleiçi monumentalna brama Hadriana. Brama Hadriana lub też Potrójna Brama, to rzymski łuk triumfalny, zbudowany w 130 r. n.e. dla upamiętnienia wizyty cesarza Hadriana w mieście. Po obu stronach bramy zobaczyć można dwie wieże, które pochodzą z różnych okresów historycznych. Wieża południowa pochodzi z czasów rzymskich (wybudowana została najprawdopodobniej niezależnie od bramy) oraz wieża północna przebudowana za panowania sułtana seldżuckiego Alaeddina Keykubata I, w pierwszej połowie XIII wieku. 

Bramę Hadriana odkryto podczas rozbiórki murów miejskich w 1817 roku, jednak jej renowacja nastąpiła dopiero w latach 50-tych XX wieku. Brama Hadriana jest największą atrakcją turystyczną Antalyi przy której każdy turysta chce zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

 

• Antalya co zobaczyć - Dzielnica Kaleiçi

antalya turcja
Antalaya co zobaczyć dzielnica osmańska - Kaleiçi

Kolejną atrakcją Antalyi, którą warto zobaczyć jest stara dzielnica osmańska – Kaleiçi. Znajduje się tu ponad 700 pięknie zachowanych domów pochodzących z końca XIX w. Parter takiego domu z reguły służył za kuchnię, zaś górne piętra z charakterystycznymi dla osmańskiej architektury wykuszami stanowiły część mieszkalną. Dziś mieszczą się tu pensjonaty i hotele butikowe, a także sklepy z pamiątkami i kawiarnie. Od kilku lat na tym obszarze obowiązuje zakaz poruszania się samochodów, więc spokojnym krokiem można przemierzać go pieszo. Nieopodal Kaleici znajduje się zabytkowy port, w którym zacumowane są kolorowe turystyczne pirackie statki. Warto się tu wybrać na rejs po morzu i zobaczyć Antalyę z innej perspektywy.

 

• Żłobkowany Minaret - Minaret Yivli

turcja antalya atrakcje
Antalaya atrakcje - Żłobkowany Minaret

W centrum starego miasta stoi zgrabny minaret z różowego kamienia, zbudowany w kształcie organów. To Yivli Minare, czyli minaret fioletowy, wzniesiony w 1219 r. przez seldżuckiego sułtana Alâeddina Keykûbada. Z upływem lat minaret stał się symbolem miasta. Sułtan postawił go przy kościele z czasów bizantyjskich, który po zwycięstwie seldżuckim w 1207 r. zamieniono na meczet. Na górnym dziedzińcu meczetu znajduje się XVIII-wieczny klasztor derwiszów zwany tekke.

• Antalya Muzeum Archeologiczne

antalya turcja
Turcja Antalaya atrakcje - muzeum archeologiczne

Muzeum archeologiczne w Antalyi to jedna z największych tego typu placówek w Turcji. Bogate zbiory muzeum liczą ponad 5000 unikatowych dzieł sztuki. W większości są to zabytki z czasów rzymskich. Wśród zgromadzonych tu skarbów znajdują się też eksponaty z paleolitu oraz okresu hellenistycznego. Na ekspozycję składa się 13 tematycznych sal. Na uwagę zasługuje sala poświęcona Cesarzom i Bogom, w której wystawione są posągi znalezione podczas wykopalisk archeologicznych w Perge. Wśród rzeźb znaleźć można m.in.: podobizny cesarza Hadriana, Lucjusza Werusa a także Artemidy i Ateny.

 

• Antalya Wodospady

turcja antalya
Atrakcje Antalaya - wodospad Duden

Niezwykłą atrakcją przyrodniczą, którą warto zobaczyć w Antalayi są wodospady Düden.  Pierwszy z nich Wodospad Düden – Górny położony jest w kompleksie przepięknych wodospadów znajdujących się w Parku Narodowym około 12 kilometrów na północny-wschód od Antalyi. Miejsce to jest bardzo popularne zarówno wśród turystów, jak również wśród miejscowych, którzy chętnie spędzają tu weekendy. 

Drugi z nich Wodospad Düden – Dolny znajduje się przy drodze na słynną plażę Lara. Zobaczyć można go przede wszystkim od strony morza. Łodzie z turystami podpływają w miejsce, gdzie spienione masy wody spadają z czterdziestometrowego klifu wprost do Morza Śródziemnego.

 

• Ruiny Termessos

antalya atrakcje termessos
Turcja Antalaya atrakcje - ruiny miasta Termessos

Spędzając urlop w Antalyi warto zobaczyć oddalone o 34 km ruiny starożytnego miasta Termessos. Termessos, zwane „Orlim Gniazdem”, było miastem dzielnych wojowników, którzy woleli ginąć w walce niż poddać się przeciwnikowi. Nie wiadomo, kto i kiedy założył miasto, pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 333 r. p.n.e. Wówczas to przybył tu Aleksander Wielki, który spotkawszy się ze zdecydowanym oporem miejscowej ludności uznał, że miasto nie nadaje się do długotrwałego oblężenia i ruszył dalej na wschód rezygnując z próby zdobycia go. Miasto rozkwitło w II i III w. n.e., to właśnie z tego okresu pochodzi większość ruin, które można dziś oglądać. Znajdują się tu m.in.: ogromne gimnazjum, teatr mogący pomieścić niegdyś 4000 widzów (widać z niego również odległą nadmorską równinę) a także brukowana agora z pięcioma ogromnymi, wpuszczonymi w ziemię cysternami, które są przykładem antycznej myśli technicznej dzięki której obywatele miasta zdołali przetrwać niejedno oblężenie. W pobliżu znajduje się też odeon z dość dobrze zachowanymi murami oraz pozostałości trzech świątyń.

• Plaża Lara

turcja antalya
Ntalaya atrakcje - Plaża Lara

Ulubioną plażą turystów, którzy przyjeżdżają do Antalyi przede wszystkim dla morza, piasku i słońca jest zdecydowanie plaża Lara. Położona na wschód od starego miasta, uważana jest za jedną z najczęściej odwiedzanych plaż w całej prowincji. Kilku kilkometrowa plaża jest również jedyną piaszczystą plażą w mieście. Dostępne są tu płatne leżaki i parasole, a także prysznice i toalety. W okolicy znajduje się też mnóstwo kawiarni i restauracji. Plaża posiada certyfikat błękitnej flagi.

 

 

• Ruiny starożytnego miasta Perge

antalya atrakcje
Turcja Antalaya strakcje - ruiny starożytnego miasta Pergw

Niecałe 20 kilometrów od Antalyi znajdują się ruiny starożytnego miasta Perge. Perge było jednym z najważniejszych miast Pamfili. Zostało założone w XI lub XII wieku p.n.e. Starożytny rynek (agora) został w całości zrekonstruowany. Podziwiać tu można wspaniałe rzędy kolumn, szkołę zapaśników a także bogato zdobione nimfeum. Wybudowany przy wschodnim wejściu teatr mieścił niegdyś 15 tyś. widzów. Był zdobiony pięknymi marmurowymi reliefami, z których niektóre można podziwiać do dziś na starym stadionie, oddalonym od teatru o około 1 km. Sam stadion był areną zawodów sportowych, ale także krwawych walk gladiatorów. Obchodząc go dookoła zauważymy cztery sklepienia służące niegdyś jako kramy. Szczególnie interesująca jest jednak dwuskrzydłowa brama, która daje wyobrażenie o niegdysiejszej wspaniałości tego obiektu. 

 

Wakacje w Turcji

Prezentowane oferty pochodzą z serwisu naszego partnera Wakacje.pl, po kliknięciu w link zostaniesz przekierowany na serwis Wakacje.pl

TURCJA

Co roku Turcję odwiedzają miliony turystów mających do swojej dyspozycji piękne plaże, światowej klasy zabytki, pyszną kuchnię i wiele innych atrakcji. Wszystko to sprawia, że Turcja to idealny kierunek aby przeżyć niezapomniane wakacje. Poznaj najpopularniejsze kurorty Turcji i ich największe atrakcje! Jesteśmy partnerem serwisu wakacje.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

GALERIA

turcja alanya zamek
turcja side atrakcje
turcja marmaris atrakcje
turcja antalya
atrakcje fethiye wąwóż saklikent
turcja side atrakcje sanktuarium apolaa
kusadasi turcja
turcja efez