TURCJA ANTALYA ATRAKCJE

ANTLAYA ATRAKCJE KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ

ANTALYA TURCJA

Turcja Antalaya atrakcje – Miasto, znane w starożytności jako Attaleia, założył w 158 r. p.n.e. król Pergamonu Attalus II. W średniowieczu przybywały tu okręty udające się na wyprawy krzyżowe. Przez stulecia Antalya pozostawała spokojną rybacką wioską, zmieniło się to dopiero w latach siedemdziesiątych XX w, kiedy to wraz z rozwojem turystyki nastąpił gwałtowny rozwój miasta. Dziś Antalya liczy sobie ponad milion mieszkańców i jest jedną z największych i najnowocześniejszych metropolii Turcji, a także jednym z najpopularniejszych tureckich kurortów.

TURCJA ANTALYA ATRAKCJE

• Brama Hadriana.

antalya atrakcje
Turcja Antalaya atrakcje - Brama Hadriana

Jednym z najważniejszych zabytków Antalyi jest bez wątpienia prowadząca do dzielnicy Kaleiçi monumentalna brama Hadriana. Brama Hadriana lub też Potrójna Brama, to rzymski łuk triumfalny, zbudowany w 130 r. n.e. dla upamiętnienia wizyty cesarza Hadriana w mieście. Po obu stronach bramy zobaczyć można dwie wieże, które pochodzą z różnych okresów historycznych. Wieża południowa pochodzi z czasów rzymskich (wybudowana została najprawdopodobniej niezależnie od bramy) oraz wieża północna przebudowana za panowania sułtana seldżuckiego Alaeddina Keykubata I, w pierwszej połowie XIII wieku. 

Bramę Hadriana odkryto podczas rozbiórki murów miejskich w 1817 roku, jednak jej renowacja nastąpiła dopiero w latach 50-tych XX wieku. Brama Hadriana jest największą atrakcją turystyczną Antalyi przy której każdy turysta chce zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

 

• Dzielnica Kaleiçi

antalya turcja
Antalaya atrakcje dzielnica osmańska - Kaleiçi

Kolejną atrakcją Antalyi, którą warto zobaczyć jest stara dzielnica osmańska – Kaleiçi. Znajduje się tu ponad 700 pięknie zachowanych domów pochodzących z końca XIX w. Parter takiego domu z reguły służył za kuchnię, zaś górne piętra z charakterystycznymi dla osmańskiej architektury wykuszami stanowiły część mieszkalną. Dziś mieszczą się tu pensjonaty i hotele butikowe, a także sklepy z pamiątkami i kawiarnie. Od kilku lat na tym obszarze obowiązuje zakaz poruszania się samochodów, więc spokojnym krokiem można przemierzać go pieszo. Nieopodal Kaleici znajduje się zabytkowy port, w którym zacumowane są kolorowe turystyczne pirackie statki. Warto się tu wybrać na rejs po morzu i zobaczyć Antalyę z innej perspektywy.

 

• Żłobkowany Minaret - Minaret Yivli

turcja antalya atrakcje
Antalaya atrakcje - Żłobkowany Minaret

W centrum starego miasta stoi zgrabny minaret z różowego kamienia, zbudowany w kształcie organów. To Yivli Minare, czyli minaret fioletowy, wzniesiony w 1219 r. przez seldżuckiego sułtana Alâeddina Keykûbada. Z upływem lat minaret stał się symbolem miasta. Sułtan postawił go przy kościele z czasów bizantyjskich, który po zwycięstwie seldżuckim w 1207 r. zamieniono na meczet. Na górnym dziedzińcu meczetu znajduje się XVIII-wieczny klasztor derwiszów zwany tekke.

• Antalya Muzeum Archeologiczne

antalya turcja
Turcja Antalaya atrakcje - muzeum archeologiczne

Muzeum archeologiczne w Antalyi to jedna z największych tego typu placówek w Turcji. Bogate zbiory muzeum liczą ponad 5000 unikatowych dzieł sztuki. W większości są to zabytki z czasów rzymskich. Wśród zgromadzonych tu skarbów znajdują się też eksponaty z paleolitu oraz okresu hellenistycznego. Na ekspozycję składa się 13 tematycznych sal. Na uwagę zasługuje sala poświęcona Cesarzom i Bogom, w której wystawione są posągi znalezione podczas wykopalisk archeologicznych w Perge. Wśród rzeźb znaleźć można m.in.: podobizny cesarza Hadriana, Lucjusza Werusa a także Artemidy i Ateny.

 

• Antalya Wodospady

turcja antalya
Atrakcje Antalaya - wodospad Duden

Niezwykłą atrakcją przyrodniczą, którą warto zobaczyć w Antalayi są wodospady Düden.  Pierwszy z nich Wodospad Düden – Górny położony jest w kompleksie przepięknych wodospadów znajdujących się w Parku Narodowym około 12 kilometrów na północny-wschód od Antalyi. Miejsce to jest bardzo popularne zarówno wśród turystów, jak również wśród miejscowych, którzy chętnie spędzają tu weekendy. 

Drugi z nich Wodospad Düden – Dolny znajduje się przy drodze na słynną plażę Lara. Zobaczyć można go przede wszystkim od strony morza. Łodzie z turystami podpływają w miejsce, gdzie spienione masy wody spadają z czterdziestometrowego klifu wprost do Morza Śródziemnego.

 

• Ruiny Termessos

antalya atrakcje termessos
Turcja Antalaya atrakcje - ruiny miasta Termessos

Spędzając urlop w Antalyi warto zobaczyć oddalone o 34 km ruiny starożytnego miasta Termessos. Termessos, zwane „Orlim Gniazdem”, było miastem dzielnych wojowników, którzy woleli ginąć w walce niż poddać się przeciwnikowi. Nie wiadomo, kto i kiedy założył miasto, pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 333 r. p.n.e. Wówczas to przybył tu Aleksander Wielki, który spotkawszy się ze zdecydowanym oporem miejscowej ludności uznał, że miasto nie nadaje się do długotrwałego oblężenia i ruszył dalej na wschód rezygnując z próby zdobycia go. Miasto rozkwitło w II i III w. n.e., to właśnie z tego okresu pochodzi większość ruin, które można dziś oglądać. Znajdują się tu m.in.: ogromne gimnazjum, teatr mogący pomieścić niegdyś 4000 widzów (widać z niego również odległą nadmorską równinę) a także brukowana agora z pięcioma ogromnymi, wpuszczonymi w ziemię cysternami, które są przykładem antycznej myśli technicznej dzięki której obywatele miasta zdołali przetrwać niejedno oblężenie. W pobliżu znajduje się też odeon z dość dobrze zachowanymi murami oraz pozostałości trzech świątyń.

• Plaża Lara

turcja antalya
Ntalaya atrakcje - Plaża Lara

Ulubioną plażą turystów, którzy przyjeżdżają do Antalyi przede wszystkim dla morza, piasku i słońca jest zdecydowanie plaża Lara. Położona na wschód od starego miasta, uważana jest za jedną z najczęściej odwiedzanych plaż w całej prowincji. Kilku kilkometrowa plaża jest również jedyną piaszczystą plażą w mieście. Dostępne są tu płatne leżaki i parasole, a także prysznice i toalety. W okolicy znajduje się też mnóstwo kawiarni i restauracji. Plaża posiada certyfikat błękitnej flagi.

 

 

• Ruiny starożytnego miasta Perge

antalya atrakcje
Turcja Antalaya strakcje - ruiny starożytnego miasta Pergw

Niecałe 20 kilometrów od Antalyi znajdują się ruiny starożytnego miasta Perge. Perge było jednym z najważniejszych miast Pamfili. Zostało założone w XI lub XII wieku p.n.e. Starożytny rynek (agora) został w całości zrekonstruowany. Podziwiać tu można wspaniałe rzędy kolumn, szkołę zapaśników a także bogato zdobione nimfeum. Wybudowany przy wschodnim wejściu teatr mieścił niegdyś 15 tyś. widzów. Był zdobiony pięknymi marmurowymi reliefami, z których niektóre można podziwiać do dziś na starym stadionie, oddalonym od teatru o około 1 km. Sam stadion był areną zawodów sportowych, ale także krwawych walk gladiatorów. Obchodząc go dookoła zauważymy cztery sklepienia służące niegdyś jako kramy. Szczególnie interesująca jest jednak dwuskrzydłowa brama, która daje wyobrażenie o niegdysiejszej wspaniałości tego obiektu. 

 

TURCJA

Co roku Turcję odwiedzają miliony turystów mających do swojej dyspozycji piękne plaże, światowej klasy zabytki, pyszną kuchnię i wiele innych atrakcji. Wszystko to sprawia, że Turcja to idealny kierunek aby przeżyć niezapomniane wakacje. Poznaj najpopularniejsze kurorty Turcji i ich największe atrakcje!

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

GALERIA

turcja alanya zamek
turcja side atrakcje
turcja marmaris atrakcje
turcja antalya
atrakcje fethiye wąwóż saklikent
turcja side atrakcje sanktuarium apolaa
kusadasi turcja
turcja efez