TURCJA INFORMACJE

PODSTAWOWE INFORMACJE O TURCJI

TURCJA INFORMACJE

• Stolica Turcji - Ankara

ankara stolica turcji
Ankara

Od 1923 roku stolicą Turcji jest Ankara – miasto położone w środkowej części kraju. Ankara jest drugim po Stambule największym miastem w Turcji. Jest ona siedzibą rządu i wszystkich ambasad, a także ważnym ośrodkiem handlowym i przemysłowym.

 

• Powierzchnia Turcji

Całkowita powierzchnia Turcji wynosi 783 562 km² (z czego 23,764 km² znajduje się w Europie). 

• Populacja Turcji

W roku 2021 liczba ludności w Turcji wynosiła 84 515 000. Turcy stanowią 65,1% ogółu ludności. Ponadto Turcję zamieszkują: Kurdowie (19 %), którzy zasiedlili głównie południowo-wschodnią część kraju, a także Tatarzy krymscy, Arabowie (przy granicy z Syrią) oraz Ormianie.

• Flaga Turcji

flaga turcji
Flaga Turcji

Flaga Turcji jest czerwonym prostokątem z białym półksiężycem i gwiazdą. Istnieje wiele legend związanych z jej powstaniem. Jedną z nich jest opowieść z czasów Sułtana Murada I, która mówi, że po zwycięskiej bitwie na Kosowym Polu tureccy żołnierze szukający nocą na polu bitwy swych poległych towarzyszy, ujrzeli widok poległych żołnierzy w kałużach krwi, które oświetlał księżyc i zorza polarna.

• Ustrój polityczny w Turcji

Turcja jest republiką prezydencką. Obecny ustrój polityczny opiera się na konstytucji z 1982 r., do której wprowadzono liczne poprawki. W ostatnich latach najważniejszą decyzją była zmiana ustroju z parlamentarnego na prezydencki, która przekazała całą władzę polityczną w ręce prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

 

• Religia w Turcji

Turcja jest republiką prezydencką. Obecny ustrój polityczny opiera się na konstytucji z 1982 r., do której wprowadzono liczne poprawki. W ostatnich latach najważniejszą decyzją była zmiana ustroju z parlamentarnego na prezydencki, która przekazała całą władzę polityczną w ręce prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

 

• Waluta w Turcji

lira turecka
Waluta w Turcji

Obowiązującą walutą w Turcji jest lira turecka. 1 Lira dzieli się na 100 Kuruszy. Jej międzynarodowy skrót to TRY. Często zapisuje się ją również skrótem TL lub symbolem ₺. W kieszeniach tureckich obywateli można znaleźć monety o nominałach 1, 5, 10, 25 i 50 kuruszy, a także 1 liry. Na rewersie każdej z nich znajduje się podobizna pierwszego tureckiego prezydenta – Mustafy Kemala Ataturka. Banknoty liry tureckiej dostępne są
w nominałach o wartości 5, 10, 20, 50, 100 i 200 lir. Warto dodać, że lira turecka jest również środkiem płatniczym na terytorium Tureckiej Republiki Cypru Północnego.

 

 

• Turcja wiza i paszport

Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej, którzy podróżują do Turcji turystycznie na okres do 90 dni, nie muszą mieć wiz. Paszport musi być jednak ważny przez co najmniej 60 dni dłużej niż dozwolony okres pobytu bezwizowego. Oznacza to, że paszport w okresie pobytu bezwizowego powinien być ważny jeszcze przez minimum 150 dni, licząc od dnia pierwszego wjazdu do Turcji.

 

 

 

Prezentowane oferty pochodzą z serwisu naszego partnera Wakacje.pl, po kliknięciu w link zostaniesz przekierowany na serwis Wakacje.pl

TURCJA

Co roku Turcję odwiedzają miliony turystów mających do swojej dyspozycji piękne plaże, światowej klasy zabytki, pyszną kuchnię i wiele innych atrakcji. Wszystko to sprawia, że Turcja to idealny kierunek aby przeżyć niezapomniane wakacje. Poznaj najpopularniejsze kurorty Turcji i ich największe atrakcje! Jesteśmy partnerem serwisu wakacje.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

GALERIA

turcja alanya zamek
turcja side atrakcje
turcja marmaris atrakcje
turcja antalya
atrakcje fethiye wąwóż saklikent
turcja side atrakcje sanktuarium apolaa
kusadasi turcja
turcja efez