KUSADASI ATRAKCJE

TURCJA KUSADASI ATRAKCJE KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ

KUSADASI ATRAKCJE

Kusadasi atrakcje – Błękitne morze, gorące słońce, wspaniałe plaże i bliskość Efezu, jednego z najlepiej zachowanych antycznych miast na świecie, to atrakcje przyciągające turystów do Kusadasi. Nazwa miasta oznacza „ptasią wyspę” i pochodzi od położonej nieopodal wysepki Güvercinada (Wyspa Gołębi). W przeszłości miasto znajdowało się pod panowaniem perskim, greckim i rzymskim. A odkryte na tym terenie zabytki archeologiczne świadczą o tym, że Kusadasi już w czasach antyku służyło wypoczynkowi. Dziś Kusadasi to przede wszystkim znaczący port, do którego zawijają ogromne statki wycieczkowe, a także jeden z najpopularniejszych kurortów w Turcji. Kusadasi jest rajem dla turystów lubiących takie atrakcje jak, zwiedzanie, plaże, sporty wodne a także fantastyczne restauracje i kluby nocne.

TOP 8 Największych atrakcji w Kusadasi, które warto zobaczyć podczas wakacji w Turcji

• Wyspa Gołębi

kusadasi atrakcje wyspa gołębi
Kusadasi atrakcje - Wyspa Gołębi

Tuż przy porcie w Kuşadası, znajduje się 350-metrowa grobla, która prowadzi na maleńką wysepkę Güvercin Ada (Wyspa Gołębi). Jest ona ulubionym miejscem spacerowym turystów odwiedzających miasto.  Znajdują się tam pozostałości XIII-wiecznej bizantyjskiej fortecy, która w czasach Osmańskich służyła za kryjówkę piratów.  Dziedziniec fortu, przez który biegnie ścieżka spacerowa z tablicami informującymi o florze i faunie regionu, porośnięty jest bujną roślinnością. Można tu zobaczyć m.in. endemiczną sosnę turecką i chroniony kwiat Kusadasi tulusah. Dla spacerowiczów spragnionych odpoczynku na wyspie znajduje się też kawiarnia z pięknym widokiem na port. 

• Meczet Kaleici

kusadasi atrakcje meczet
Meczet Kaleici - najważniejszy zabytek w Kusadasi

Meczet Kaleici został zbudowany przez Okuz Mehmet Paszę w 1618 roku, rok przed jego śmiercią. Z tego powodu meczet ten znany jest również jako “Meczet Okuz Mehmet Paszy”. Jest to najstarszy meczet w Kusadasi, który został zarejestrowany jako zabytek najwyższej ochrony. Zachęcamy do odwiedzenia tego pięknego meczetu, aby poznać jego bogatą historię i architekturę. 

• Kusadasi Turcja - Stare Miasto

kusadasi atrakcje
Kusadasi Turcja - stare miasto

Na wysokości portu rybackiego, przy skrzyżowaniu nadmorskiego bulwaru
z główną ulicą miasta, znajduje się jeden z ważniejszych zabytków i bardziej charakterystycznych budynków w całym Kusudasi. To dawny karawanseraj, czyli zajazd dla karawan z czasów epoki osmańskiej. Zbudowano go w 1618 roku, by służył nie tylko jako miejsce postoju karawan, ale także przyciągał zagranicznych kupców i zachęcał ich do korzystania z lokalnego portu. Wewnątrz znajdowały się pomieszczenia dla podróżnych, a także magazyny do przechowywania towarów. Był czas, że wewnątrz tego wspaniałego budynku funkcjonował luksusowy hotel, zachowany w tradycyjnym osmańskim stylu, ale obecnie jest on własnością gminy i służy do organizowania koncertów oraz innych imprez okolicznościowych.
 

Od karawanseraj w głąb Starego Miasta wiedzie zamknięta dla ruchu samochodowego ulica Barbaros Hayrettin Caddesi. A na jednej z sąsiednich uliczek mieści się meczet Oküz Mahmet Paşa oraz turecka łaźnia Kaleiçi Hamami. Zarówno karawanseraj, meczet, łaźnię oraz mury obronne wybudował wielki Wezyr Okuz Mehmed Pasza, który w ten sposób chciał podnieść znaczenie miasta. Na Starówce jest dużo wąskich uliczek
z mnóstwem sklepów, kawiarni i pensjonatów, a także miejski targ. Można tu bez problemu znaleźć poszukiwane przez turystów: biżuterię, ceramikę, wyroby ze skóry, onyksu, mosiądzu, miedzi, znakomite tureckie dywany, dobrą, bawełnianą odzież, a także kosmetyki na bazie oliwek. 

• Kusadasi atrakcje - Rejs na grecką wyspę Samos

Kusadasi atrakcję rejs na Samos
Rejs na Samos to Kolejna atrakcja w Kusadasi

Kolejną atrakcją, z której warto skorzystać w Kusadasi jest rejs na Samos. Z Kusadasi, można łatwo dostać się na grecką wyspę Samos. Polecamy skorzystać z promu z Kusadasi do Samos. Czas podróży wynosi około 1-2 godzin, w zależności od wybranej linii promowej i warunków pogodowych. Ważne jest, aby sprawdzić godziny odjazdu i przjazdu, aby dobrze zaplanować swoją wycieczkę. W Kusadasi działają firmy turystyczne, które oferują wycieczki na wyspę Samos, w tym zwiedzanie atrakcji turystycznych, odpoczynek na plażach oraz czas wolny na zakupy. Samos słynie z pysznej kuchni, wina i oliwek. Wycieczka Na Samos jest idealnym sposobem żeby podczas jednych wakacji odwiedzić zarówno Turcje jak i Grecje. 

 

• Wzgórze Atatürka

kusadasi-atrakcje-Wzgorze-Ataturka
Kusadasi atrakcje - Wzgorze Ataturka

Na szczycie wzgórza, powyżej kolorowych domków, znajduje się pomnik wodza Atatürka, który jest narodowym bohaterem Turków. Jednak to nie pomnik jest największą atrakcją lecz, zachwycająca panorama rozciągająca się na Gołębią Wyspę i całą zatokę Kuşadası. Można tam wygodnie dotrzeć dowolnym środkiem transportu, ponieważ droga prowadzi prawie do samego szczytu. 

• Efez

turcja efez
Turcja - Efez

Jeśli podczas wizyty w Turcji chcielibyście odwiedzić przynajmniej jedno miejsce będące świadectwem historii przez duże “H”, wybierzcie się do starożytnego miasta Efesus (czyli Efez). Wprawdzie w innych miejscach Turcji znajdziecie lepiej zachowane amfiteatry i świątynie, za to tu, w Efezie, ostało się całe wielkie, ważne miasto. Wystarczy odrobina wyobraźni i nieco historycznej wiedzy, aby wczuć się w życie dawnych mieszkańców tego pięknego miasta. Historia Efezu sięga połowy drugiego tysiąclecia p.n.e., zaczęło się tu wówczas osadnictwo w ramach królestwa Karii. W początkach pierwszego tysiąclecia p.n.e. miastem władali Jonowie pod wodzą Androkulosa. Podczas wielkich wojen grecko-perskich Efez zdołał zachować dobre stosunki z obiema stronami konfliktu. Po śmierci Aleksandra Wielkiego w IV w. p.n.e. obszar ten przeszedł pod panowanie Lizymacha. Odtąd aż do połowy III stulecia n.e., a więc do czasów rzymskich, miasto prosperowało, licząc w szczytowym okresie swego rozkwitu aż 300 tys. mieszkańców. W okresie tym stało się też najważniejszym portem Morza Śródziemnego. Było siedzibą władz rzymskiej prowincji Azji, a także ważnym ośrodkiem chrześcijaństwa. W 263 r. Efez najechali Seldżukowie, co rozpoczęło stopniowy upadek miasta, które kompletnie opustoszało w epoce bizantyjskiej. Do Efezu najlepiej wybrać się z samego rana lub późnym popołudniem, w środku dnia bowiem upał i tłumy turystów utrudniają zwiedzanie. Warto zwiedzić ruiny gimnazjonu Vediusa, wielki teatr, który był w stanie pomieścić 24 tys. widzów (z najwyższych rzędów rozciąga się wspaniała panorama okolicy), bibliotekę Celsjusza, ruiny Odeonu, agorę oraz mauzoleum. Wędrówkę przez Efez możemy zakończyć wizytą w Meryem Ana, uważanym za dom Marii, Matki Jezusa. Legenda głosi, że przybyła tu ona z Janem Apostołem i mieszkała przez 11 lat, aż do śmierci. Może być w tym ziarnko prawdy, gdyż rzeczywiście jeszcze przed przybyciem Jana Apostoła do Efezu istniała tu społeczność chrześcijan.

 

Polecamy tekst: Antalya atrakcje

• Kusadasi atrakcje - Ladies Beach

kusadasi turcja
Kusadasi Turcja - Ladies Beach

Ladies Beach (czyli Kadınlar Denizi, co w wolnym tłumaczeniu oznacza morze kobiet) to najsłynniejsza plaża w Kuşadası.
Jej nazwa pochodzi najprawdopodobniej z czasów, kiedy miejsce
to przeznaczone było wyłącznie dla kobiet. Ta niewielka plaża przyciąga turystów białym drobniutkim piaskiem, a także bardzo łagodnym zejściem do morza. Została ona wyróżniona prestiżowym certyfikatem niebieskiej flagi gwarantującym krystalicznie czystą wodę. Niezwykle rozwinięta infrastruktura wypoczynkowo-turystyczna sprawia, że jest to miejsce prawie idealne. “Prawie” ponieważ Ladies Beach to najbardziej zatłoczony odcinek wybrzeża w całym Kuşadası.

• Jaskinia Zeusa

Jaskinia zeusa kusadasi atrakcje
Kusadasi atrakcje - Jaskinia Zeusa

Jaskinia Zeusa położona jest około 200 metrów od bramy do Parku Narodowego Półwyspu Dilek. Jaskinia ta powstała tysiące lat temu w wyniku erozji leja krasowego. Na jej dnie znajduje się niezwykłe jezioro, które wypełnia niebiesko-zielona woda, będąca mieszaniną słodkiej wody źródlanej i słonej wody morskiej. Miejscowa legenda głosi, że Zeus chował się w tej jaskini zawsze, gdy rozgniewał swojego brata Posejdona. Inna jej wersja mówi, że Zeus wymykał się tu z Olimpu, by pluskać się z wiejskimi dziewczętami (znając Zeusa raczej obstawiamy tą drugą hipotezę 😉.

 

Wakacje w Turcji

Prezentowane oferty pochodzą z serwisu naszego partnera Wakacje.pl, po kliknięciu w link zostaniesz przekierowany na serwis Wakacje.pl

TURCJA

Co roku Turcję odwiedzają miliony turystów mających do swojej dyspozycji piękne plaże, światowej klasy zabytki, pyszną kuchnię i wiele innych atrakcji. Wszystko to sprawia, że Turcja to idealny kierunek aby przeżyć niezapomniane wakacje. Poznaj najpopularniejsze kurorty Turcji i ich największe atrakcje! Jesteśmy partnerem serwisu wakacje.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

GALERIA

turcja alanya zamek
turcja side atrakcje
turcja marmaris atrakcje
turcja antalya
atrakcje fethiye wąwóż saklikent
turcja side atrakcje sanktuarium apolaa
kusadasi turcja
turcja efez