TURCJA KUSADASI ATRAKCJE

KUSADASI ATRAKCJE KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ

TURCJA KUSADASI

Turcja Kusadasi – Błękitne morze, gorące słońce, wspaniałe plaże i bliskość Efezu, jednego z najlepiej zachowanych antycznych miast na świecie, to atrakcje przyciągające turystów do Kusadasi. Nazwa miasta oznacza „ptasią wyspę” i pochodzi od położonej nieopodal wysepki Güvercinada (Wyspa Gołębi). W przeszłości miasto znajdowało się pod panowaniem perskim, greckim i rzymskim. A odkryte na tym terenie zabytki archeologiczne świadczą o tym, że Kusadasi już w czasach antyku służyło wypoczynkowi. Dziś Kusadasi to przede wszystkim znaczący port, do którego zawijają ogromne statki wycieczkowe, a także jeden z najpopularniejszych kurortów w Turcji. Kusadasi jest rajem dla turystów lubiących zwiedzanie, plaże, sporty wodne
a także fantastyczne restauracje i kluby nocne.

 

TURCJA KUSADASI ATRAKCJE

• Efez

turcja efez
Turcja - Efez

Jeśli podczas wizyty w Turcji chcielibyście odwiedzić przynajmniej jedno miejsce będące świadectwem historii przez duże “H”, wybierzcie się do starożytnego miasta Efesus (czyli Efez). Wprawdzie w innych miejscach Turcji znajdziecie lepiej zachowane amfiteatry i świątynie, za to tu, w Efezie, ostało się całe wielkie, ważne miasto. Wystarczy odrobina wyobraźni i nieco historycznej wiedzy, aby wczuć się w życie dawnych mieszkańców tego pięknego miasta. Historia Efezu sięga połowy drugiego tysiąclecia p.n.e., zaczęło się tu wówczas osadnictwo w ramach królestwa Karii. W początkach pierwszego tysiąclecia p.n.e. miastem władali Jonowie pod wodzą Androkulosa. Podczas wielkich wojen grecko-perskich Efez zdołał zachować dobre stosunki z obiema stronami konfliktu. Po śmierci Aleksandra Wielkiego w IV w. p.n.e. obszar ten przeszedł pod panowanie Lizymacha. Odtąd aż do połowy III stulecia n.e., a więc do czasów rzymskich, miasto prosperowało, licząc w szczytowym okresie swego rozkwitu aż 300 tys. mieszkańców. W okresie tym stało się też najważniejszym portem Morza Śródziemnego. Było siedzibą władz rzymskiej prowincji Azji, a także ważnym ośrodkiem chrześcijaństwa. W 263 r. Efez najechali Seldżukowie, co rozpoczęło stopniowy upadek miasta, które kompletnie opustoszało w epoce bizantyjskiej. Do Efezu najlepiej wybrać się z samego rana lub późnym popołudniem, w środku dnia bowiem upał i tłumy turystów utrudniają zwiedzanie. Warto zwiedzić ruiny gimnazjonu Vediusa, wielki teatr, który był w stanie pomieścić 24 tys. widzów (z najwyższych rzędów rozciąga się wspaniała panorama okolicy), bibliotekę Celsjusza, ruiny Odeonu, agorę oraz mauzoleum. Wędrówkę przez Efez możemy zakończyć wizytą w Meryem Ana, uważanym za dom Marii, Matki Jezusa. Legenda głosi, że przybyła tu ona z Janem Apostołem i mieszkała przez 11 lat, aż do śmierci. Może być w tym ziarnko prawdy, gdyż rzeczywiście jeszcze przed przybyciem Jana Apostoła do Efezu istniała tu społeczność chrześcijan.

 

• Wyspa Gołębi

turcja kusadasi atrakcje
Turcja Kusadasi atrakcje - Wyspa Gołębi

Tuż przy porcie w Kuşadası, znajduje się 350-metrowa grobla, która prowadzi na maleńką wysepkę Güvercin Ada (Wyspa Gołębi). Jest ona ulubionym miejscem spacerowym turystów odwiedzających miasto.  Znajdują się tam pozostałości XIII-wiecznej bizantyjskiej fortecy, która w czasach Osmańskich służyła za kryjówkę piratów.  Dziedziniec fortu, przez który biegnie ścieżka spacerowa z tablicami informującymi o florze i faunie regionu, porośnięty jest bujną roślinnością. Można tu zobaczyć m.in. endemiczną sosnę turecką
i chroniony kwiat Kusadasi tulusah. Dla spacerowiczów spragnionych odpoczynku na wyspie znajduje się też kawiarnia z pięknym widokiem na port. 

 

• Kusadasi Stare Miasto

kusadasi atrakcje
Turcja Kusadasi - stare miasto

Na wysokości portu rybackiego, przy skrzyżowaniu nadmorskiego bulwaru
z główną ulicą miasta, znajduje się jeden z ważniejszych zabytków i bardziej charakterystycznych budynków w całym Kusudasi. To dawny karawanseraj, czyli zajazd dla karawan z czasów epoki osmańskiej. Zbudowano go w 1618 roku, by służył nie tylko jako miejsce postoju karawan, ale także przyciągał zagranicznych kupców i zachęcał ich do korzystania z lokalnego portu. Wewnątrz znajdowały się pomieszczenia dla podróżnych, a także magazyny do przechowywania towarów. Był czas, że wewnątrz tego wspaniałego budynku funkcjonował luksusowy hotel, zachowany w tradycyjnym osmańskim stylu, ale obecnie jest on własnością gminy i służy do organizowania koncertów oraz innych imprez okolicznościowych.
 

Od karawanseraj w głąb Starego Miasta wiedzie zamknięta dla ruchu samochodowego ulica Barbaros Hayrettin Caddesi. A na jednej z sąsiednich uliczek mieści się meczet Oküz Mahmet Paşa oraz turecka łaźnia Kaleiçi Hamami. Zarówno karawanseraj, meczet, łaźnię oraz mury obronne wybudował wielki Wezyr Okuz Mehmed Pasza, który w ten sposób chciał podnieść znaczenie miasta. Na Starówce jest dużo wąskich uliczek
z mnóstwem sklepów, kawiarni i pensjonatów, a także miejski targ. Można tu bez problemu znaleźć poszukiwane przez turystów: biżuterię, ceramikę, wyroby ze skóry, onyksu, mosiądzu, miedzi, znakomite tureckie dywany, dobrą, bawełnianą odzież, a także kosmetyki na bazie oliwek. 

• Ladies Beach

kusadasi turcja
Kusadasi Turcja - Ladies Beach

Ladies Beach (czyli Kadınlar Denizi, co w wolnym tłumaczeniu oznacza morze kobiet) to najsłynniejsza plaża w Kuşadası.
Jej nazwa pochodzi najprawdopodobniej z czasów, kiedy miejsce
to przeznaczone było wyłącznie dla kobiet. Ta niewielka plaża przyciąga turystów białym drobniutkim piaskiem, a także bardzo łagodnym zejściem do morza. Została ona wyróżniona prestiżowym certyfikatem niebieskiej flagi gwarantującym krystalicznie czystą wodę. Niezwykle rozwinięta infrastruktura wypoczynkowo-turystyczna sprawia, że jest to miejsce prawie idealne. “Prawie” ponieważ Ladies Beach to najbardziej zatłoczony odcinek wybrzeża w całym Kuşadası.

• Jaskinia Zeusa

turcja kusadasi atrakcje
Turcja Kusadasi atrakcje - Jaskinia Zeusa

Jaskinia Zeusa położona jest około 200 metrów od bramy do Parku Narodowego Półwyspu Dilek. Jaskinia ta powstała tysiące lat temu w wyniku erozji leja krasowego. Na jej dnie znajduje się niezwykłe jezioro, które wypełnia niebiesko-zielona woda, będąca mieszaniną słodkiej wody źródlanej i słonej wody morskiej. Miejscowa legenda głosi, że Zeus chował się w tej jaskini zawsze, gdy rozgniewał swojego brata Posejdona. Inna jej wersja mówi, że Zeus wymykał się tu z Olimpu, by pluskać się z wiejskimi dziewczętami (znając Zeusa raczej obstawiamy tą drugą hipotezę 😉).

TURCJA

Co roku Turcję odwiedzają miliony turystów mających do swojej dyspozycji piękne plaże, światowej klasy zabytki, pyszną kuchnię i wiele innych atrakcji. Wszystko to sprawia, że Turcja to idealny kierunek aby przeżyć niezapomniane wakacje. Poznaj najpopularniejsze kurorty Turcji i ich największe atrakcje!

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

GALERIA

turcja alanya zamek
turcja side atrakcje
turcja marmaris atrakcje
turcja antalya
atrakcje fethiye wąwóż saklikent
turcja side atrakcje sanktuarium apolaa
kusadasi turcja
turcja efez