SIDE ATRAKCJE

SIDE CO ZOBACZYĆ

SIDE ATRAKCJE

Side atrakcje – Położone w południowej części wybrzeża Turcji, miasto to miejsce, które od wieków urzeka swoim pięknem i bogatą historią. Znajdujące się zaledwie godzinę drogi od Antalyi, Side stanowi idealne połączenie relaksu, inspiracji i odkryć. Przyjazne uliczki, starożytne ruiny, wspaniałe plaże i malownicze krajobrazy – to wszystko czeka na odwiedzających to niezwykłe miasto. W naszym przewodniku, przedstawimy Wam największe atrakcje Side oraz wskażemy, co warto zobaczyć w tym wyjątkowym kurorcie.

SIDE CO ZOBACZYĆ - TOP 6 ATRAKCJI

• Amfiteatr i Muzeum Archeologiczne

side atrakcje co zobaczyć - amfiteatr
Side co zobaczyć - do największych atrakcji Side należy starożytny Amfiteatr

Side co zobaczyć – Do największych atrakcji Side, które warto zobaczyć należy bez wątpienia pochodzący z II w. n.e rzymski amfiteatr. Obiekt, ten w przeciwieństwie do innych tego typu budowli na świecie, nie jest wkomponowany w naturalne wzniesienie terenu, lecz wznosi się na kilkudziesięciu 15 metrowych kolumnach. Amfiteatr mógł pomieścić około 20 tys. widzów i należał do największych tego rodzaju budowli w Anatolii. Odbywały się tu między innymi walki gladiatorów i pokazy z dzikimi zwierzętami. W IV wieku n.e. ta najwspanialsza z zachowanych budowli starożytnego Side stała się częścią fortyfikacji obronnych miasta. Dziś roztacza się stąd zapierający dech w piersiach widok na port i stare miasto. Nieopodal znajduje się łaźnia rzymska, w której obecnie mieści się muzeum archeologiczne. Posiada ono bogate zbiory rzeźb znalezionych podczas wykopalisk na tym terenie. 

• Side atrakcje - Świątynie Ateny i Apolla

turcja side atrakcje sanktuarium apolaa
Side atrakcje - świątynia Apolla

Na samym końcu półwyspu, na którym położone jest Side znajdują się pozostałości dwóch głównych świątyń starożytnego miasta poświęconych Atenie i Apollinowi. Te starożytne budowle sakralne zbudowano w II w. n. e. w stylu korynckim. Warto się tu wybrać i zrobić pamiątkową fotografię z widokiem na świątynie oraz Morze Śródziemne. Miejsce to jest szczególnie klimatyczne wieczorem, kiedy ruiny są pięknie podświetlone.  

• Aspendos

aspendos side
Turcja Side atrakcje - Słynny amfiteatr w Aspendos

Około 28 km na zachód od Side leży Aspendos, znane też jako Belkis, czyli ruiny rzymskiego miasta i słynnego amfiteatru. Aspendos powstało po wojnie trojańskiej, w początkach pierwszego tysiąclecia p.n.e. W czasach rzymskich (prawdopodobnie za Marka Aureliusza w II w. p.n.e.) zbudowano tu amfiteatr. Stara legenda opowiada o królu Aspendosie, który obiecał rękę córki temu, kto upiększy wygląd jego miasta. Pięknu królewskiej córki miało więc zawdzięczać Aspendos liczne wspaniałe budowle. W końcu w turnieju pozostało tylko dwóch zawodników: budowniczy akweduktu i budowniczy amfiteatru. Król nie potrafił zdecydować, komu przyznać palmę pierwszeństwa, postanowił więc podzielić nagrodę na pół i przyznać każdemu po połowie księżniczki. Budowniczy amfiteatru, zatroskany o życie ukochanej, zrzekł się swojego prawa na rzecz przeciwnika. Wówczas to król jego właśnie ogłosił zwycięzcą… Cóż, jak widać, król Aspendos studiował prawo pod okiem króla Salomona. Gdyby dziś król przybył na te tereny, nie miałby wątpliwości, że nagrodzić należy twórcę amfiteatru, uznawanego dziś za najpiękniejszy amfiteatr rzymski na świecie. To również najlepiej zachowany amfiteatr w całej Turcji. Dla zwiedzających jest otwarty codziennie od 8.00 do 19.00. W sierpniu, w sezonie turystycznym, odbywają się tu w ramach Festiwalu Anatolijskiego przedstawienia. Odwiedzający Aspendos zazwyczaj poprzestają na obejrzeniu amfiteatru i zaraz wyjeżdżają; tymczasem stare miasto (zwłaszcza akropol nad amfiteatrem) jest naprawę warte uwagi. Męczące podejście w górę zbocza akropolu zaprowadzi nas pod bramy miejskie, gdzie zachowało się nieco ciekawych pamiątek przeszłości. Możemy skorzystać z łatwiejszego podejścia, ścieżką biegnącą na północ od amfiteatru. Patrząc ze wzgórza na wschód widzimy antyczny stadion, a na północ – akwedukt. 

• Manavgat

turcja manavgat
Manavgat - meczet Kuliye

Side jest kurortem turystycznym leżącym w niedużej odległości od miasta Manavgat. Warto się tam wybrać w poniedziałek lub czwartek, wtedy odbywa się tam targ. Na oddalonym o kilka przecznic bazarze można zaopatrzyć się świeże owoce, typowe tureckie słodycze i rękodzieło, wśród asortymentu nie zabraknie również koszulek z charakterystycznym krokodylem i “markowych torebek” 😉. Po za bazarem, w Manavgat warto zobaczyć też piękny meczet Kuliye potocznie nazywanym “meczetem z czterema minaretami”. Wybudowana w 2004 roku świątynia wzorowana jest na tradycyjnych meczetach wznoszonych w okresie osmańskim, a bogato zdobiony budynek stanowi istną perełkę architektury sakralnej. 

Polecamy tekst: Antalya atrakcje

Side co zobaczyć - Wodospad Manavgat

turcja side atrakcje wodospad
Side atrakcje - wodospad Manavgat

Wodospad Manavgat to jedna z największych atrakcji w całym regionie Side i obowiązkowy punkt każdej wycieczki fakultatywnej. Chociaż wodospad Manavgat nie jest wysoki, spieniona woda spływająca z impetem po skałach wygląda bardzo efektownie. W pobliżu wodospadów znajdują się zacienione ogrody herbaciane oraz restauracje, które sprawiają, że miejsce to jest przyjemnym, miejscem odpoczynku po całym dniu zwiedzania.

• Ruiny Miasta Seleucia

side atrakcje seleucia
Side Turcja - ruiny miasta Seleucia

Około 15 kilometrów na północ od Side (dojazd z Side przez wodospady Manavgat) w pobliżu wioski Bucak Seyler zobaczyć można pozostałości starożytnego miasta Seleucia. Niewiele wiadomo o historii tego miasta, a archeolodzy wciąż spierają się o jego dokładną tożsamość (niektórzy sugerują, że nie jest to wcale Seleucja, tylko starożytne miasto Lyrba). Podczas wykopalisk prowadzonych tu w latach 70. XX wieku odkryto duży kompleks łaźni, dobrze zachowaną agorę wraz z ocalałymi magazynami, kolumnadę, odeon z mozaiką przedstawiającą Orfeusza oraz kościół z epoki bizantyjskiej. Ruiny miasta otoczone są lasem sosnowym, co nadaje temu miejscu urokliwą atmosferę zagubienia w czasie. 

Wakacje w Turcji

Prezentowane oferty pochodzą z serwisu naszego partnera Wakacje.pl, po kliknięciu w link zostaniesz przekierowany na serwis Wakacje.pl

TURCJA

Co roku Turcję odwiedzają miliony turystów mających do swojej dyspozycji piękne plaże, światowej klasy zabytki, pyszną kuchnię i wiele innych atrakcji. Wszystko to sprawia, że Turcja to idealny kierunek aby przeżyć niezapomniane wakacje. Poznaj najpopularniejsze kurorty Turcji i ich największe atrakcje! Jesteśmy partnerem serwisu wakacje.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

GALERIA

turcja alanya zamek
turcja side atrakcje
turcja marmaris atrakcje
turcja antalya
atrakcje fethiye wąwóż saklikent
turcja side atrakcje sanktuarium apolaa
kusadasi turcja
turcja efez