ALANYA TURCJA ATRAKCJE

ALANYA ATRAKCJE KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ

TURCJA ALANYA

Alanya położona jest u stóp skalistego półwyspu, z górującą nad miastem masywną twierdzą. Złoty wiek miasta przypadł na lata 1220-1304, kiedy to sułtan seldżucki Alâeddin Keykûbad wybudował tu miasto mające pełnić funkcje głównego, ufortyfikowanego portu. Alâeddin nadał miastu nazwę Alaiyya którą w 1923 r. zmieniono na Alanya. Dziś Alanya to jedna z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych w Turcji przyciągająca co roku turystów z całego świata, którzy zatrzymują się tu w trzy lub cztero gwiazdkowych hotelach rozmieszczonych wzdłuż pięknego wybrzeża z piaszczystymi plażami.

TURCJA ALANYA ATRAKCJE

• Zamek w Alanyi (Alanya Kalesi)

turcja alanya atrakcje
Cypr Ayia Napa i Protaras atrakcje - groty skalne Cape Greco

Górujący nad miastem i wybrzeżem zamek to z pewnością największa atrakcja turystyczna w Alanyi. W czasach Bizancjum i najazdów arabskich zamek był wielokrotnie niszczony. Odbudowano go w 1221 roku po zdobyciu miasta przez Turków Szeldżuckich. Fortyfikacja znajduje się na szczycie 250-metrowego klifu, na który warto wjechać uruchomioną kilka lat temu kolejką linową. Ze wzgórza rozpościera się fantastyczny widok na panoramę miasta oraz wybrzeże Morza Śródziemnego. 

 

• Kızılkule - Czerwona wieża

alanya turcja czerwona wieża
Ayia Napa i Protaras atrakcje - Kościół Agioi Anargyroi

Kızıl Kale (Czerwona Wieża) to pozostałość po pierwotnych umocnieniach mających bronić portu. Dziś potężna baszta jest symbolem miasta przyciągającym rzesze turystów. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego podziwiać można panoramę miasta. Swoją siedzibę znalazło tu również Muzeum etnograficzne, które również warto zobaczyć. 

• Alanya Port

turcja alanya atrakcje
Ayia Napa i Protaras atrakcje - Love Bridge

Port w Alanyi już dawno utracił swoje znaczenie strategiczne, pozostał jednak jednym z najruchliwszych zakątków tego pięknego miasta. Warto przejść się wzdłuż cumujących tam kolorowych “pirackich” statków, które dziś zastąpiły łodzie rybackie, z których jeszcze kilka lat temu lokalni rybacy sprzedawali świeże ryby. Wieczorem port w Alanyi przeobraża się w centrum rozrywkowe, to tutaj znajdują się najlepsze restauracje i kluby nocne w mieście.

• Plaża Kleopatry

alanya plaża kleopatry turcja
Ayia Napa i Protaras atrakcje - Klasztor Ayia Napa

Plaża Kleopatry to bez wątpienia najpopularniejsza plaża w Alanyi,  uchodzi również za jedną z najpiękniejszych plaży w całej Turcji. Według legendy to właśnie tu egipska królowa Kleopatra pluskała się w morzu z Markiem Antoniuszem 😉 (podobną historię usłyszycie też jednak w innym tureckim kurorcie, Marmaris). Dziś wczasowicze z całego świata przyjeżdżają do Alanyi żeby odpocząć na tej pięknej złocistożółtej, 2.5-kilometrowej plaży, wzdłuż której rozciąga się porośnięta egzotyczną roślinnością promenada. Plaża została wyróżniona prestiżowym certyfikatem niebieskiej flagi, gwarantującym czystość wody. Plażę Kleopatry upodobali sobie jednak nie tylko turyści, co roku przybywają na nią również żółwie Caretta-Caretta, które składają tu jaja.

 

• Jaskinia Damlatas

turcja alanya atrakcje
Ayia Napa i Protaras atrakcje - Plaża Nissi

W pobliżu plaży Kleopatry znajduje się licząca 2000 lat jaskinia Dalmlatas. Odkryta w 1948 roku jaskinia położona jest 10 merów poniżej poziomu morza. Tysiące barwnych stalaktytów i stalagmitów czynią ją kolejną bardzo popularną atrakcją turystyczną, którą warto zobaczyć w Alanyi. Ze względu na stałą temperaturę 18°C i wysoką wilgotność jaskinia Dalmlatas jest idealnym miejscem dla osób cierpiących na choroby układu oddechowego. 

• Bazar w Alanyi

turcja alanya atrakcje bazar
Ayia Napa i Protaras - Park wodny Ayia Napa Water World

Niewątpliwą atrakcją Alanyi, jak i również całej Turcji są bazary. Najsłynniejszy bazar odbywa się w piątek w centrum miasta. Można tam kupić przyprawy, bawełnę, świeże owoce i warzywa a także słynne tureckie słodycze oraz (co na pewno ucieszy wielu turystów wybierających się do Turcji) odzież od najlepszych projektantów 😉

• Rzeka Dimçay

alanya turcja
Ayia Napa i Protaras - Park wodny Ayia Napa Water World

Bardzo przyjemną atrakcją podczas pobytu w Alanyi może okazać się także wycieczka wzdłuż rzeki Dimçay, w kierunku gór Taurus. Podczas wycieczki można zrelaksować się podziwiając górskie krajobrazy, jak również skosztować znakomitej tureckiej kuchni w restauracjach usytuowanych na platformach nad rzeką. Specjalnością są tu grillowane mięsa i pstrągi.

 

O NAS

Jesteśmy pasjonatami podróży (zarówno tych bliższych, jak i dalszych), od kilku już lat zakochanymi w kulturze, kuchni i plażach Cypru. Dlatego co roku staramy się odwiedzać tą niezwykłą wyspę, za każdym razem odkrywając kolejne jej skarby, którymi chcemy się z Wami podzielić. 

GALERIA

turcja alanya atrakcje