DALYAN TURCJA

TURCJA DALYAN ATRAKCJE KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ

DALYAN TURCJA

Dalyan to urocza wioska rybacka, z wieloma hotelami, pensjonatami i miłymi restauracjami, która doskonale nadaje się na relaksujące rodzinne wakacje. Oddalona o ok. 65 km od Fethiye, miejscowość swoją nazwę zawdzięcza właśnie rybołówstwu. Olbrzymie sieci rozwiesza się tu na zamocowanych na dnie morza palach. Ta konstrukcja nosi nazwę Dalyan, co po turecku oznacza pułapkę na ryby. Miejscowość znana jest na całym świecie z uzdrawiających wód termalnych bywali tu m.in.: Dustin Hoffman i Sting.

 

DALYAN ATRAKCJE

• Plaża Iztuzu

plaża izutzu turcja atrakcje
Dalyan Turcja - Plaża Iztuzu

Największą atrakcją Dalyan jest słynna piaszczysta plaża Iztuzu. To jedno
z ostatnich miejsc lęgowych żółwi karetta
, które składają tu jaja w drobnym czystym piasku. Dlatego spacerując po plaży trzeba uważać na gniazda,
które łatwo przypadkiem rozdeptać. W okolicy tej niemal dziewiczej plaży można natknąć się na jaszczurki, węże a także żółwie słodkowodne i lądowe.
Przy plaży działa kilka kiosków z lodami, napojami, można tu też wypożyczyć parasole przeciwsłoneczne (można je wbijać w piasek tylko poza wyznaczoną linią chroniącą gniazda żółwi). Czterokilometrowa plaża otwarta jest codziennie w godzinach 8-20. Chętnie przyjeżdżają tu rodziny z dziećmi, ponieważ dno opada tu bardzo łagodnie. W
2008 roku plaża Iztuzu w Dalyan uznana została przez magazyn Times za najlepszą plażę w Europie.

• Grobowce Licyjskie

dalyan turcja atrakcje
Dalyan atrakcje - Grobowce Likijskie

Grobowce Likijskie to miejsce, które trzeba zobaczyć spędzając wakacje
w okolicach Dalyan. Nazwa grobowców pochodzi od starożytnej krainy zwanej Licją, która znajdowała się na terenie dzisiejszej Anatolii pomiędzy Dalyan a Antalyą. Likijczycy to prawdopodobnie mieszkańcy Krety, którzy opuścili grecką wyspę w późnym okresie minojskim i osiedlili się na tych terenach. Wierzyli oni, że po śmierci ich dusza zostanie przeniesiona do świata umarłych przez bóstwo pod postacią ptaka, dlatego grobowce wykuto wysoko w stromych zboczach skalnych. O grobowcach z Dalyan nie wiadomo zbyt wiele, poza tym, że powstały ok 2800 lat p.n.e  i były miejscem spoczynku likijskiej arystokracji.
Skalne grobowce można podziwiać podczas wycieczkowego rejsu po rzece Dalyan.

 

• Starożytne miasto Kaunos

ruiny kaunos turcja dalyan
Dalyan Turcja atrakcje - Ruiny Kaunos

Ruiny starożytnego miasta Kaunos to kolejna atrakcja historyczna, którą warto zwiedzić odwiedzając Dalyan. Ruiny Kaunos znajdują się na zachodnim brzegu rzeki Dalyan we wsi Candir, kilka kilometrów od centrum Dalyan. Starożytne miasto, którego historia sięga 3000 lat odkrył w 1842 roku brytyjski archeolog Richarda Hoskyn. Przez wieki Kaunos było prężnie rozwijającym się portem, którym rządzili kolejno Persowie, Rzymianie a w końcu Turcy Osmańscy. Najlepiej zachowanym zabytkiem w Kaunos jest starożytny teatr, zachowały się też bizantyjska bazylika, świątynia Apolla, rzymskie łaźnie, agora a także sanktuarium Afrodyty. Podczas trwających tu do dziś wykopalisk znaleziono też liczne rzeźby, monety, ozdoby i figurki.

• Kąpiele błotne

dalyan turcja
Dalyan - kąpiele błotne

Kąpiele błotne w pobliżu jeziora Köyceğiz są jednym z ważniejszych punktów programu każdej wycieczki do Dalyan. Mówi się, że kąpiel w błotach Dalyan pomaga na reumatyzm, bóle krzyża oraz rwę kulszową a siarka w nich zawarta działa skutecznie na zmarszczki i skórę. Podobno z tutejszych upiększających kąpieli korzystała sama królowa Egiptu Kleopatra.
Po kilkunastominutowym taplaniu się w błotsku zaleca się kąpiel w wodach termalnych bogatych w związki fluoru i siarki, które zaleca się na reumatyzm, choroby stawów i wiele innych schorzeń. Kąpiel błotna to również świetna zabawa, dlatego warto spróbować tej niecodziennej atrakcji. Na kąpiele błotne najlepiej popłynąć łodzią z portu w Dalyan.

Polecamy tekst Side atrakcje

Prezentowane oferty pochodzą z serwisu naszego partnera Wakacje.pl, po kliknięciu w link zostaniesz przekierowany na serwis Wakacje.pl

TURCJA

Co roku Turcję odwiedzają miliony turystów mających do swojej dyspozycji piękne plaże, światowej klasy zabytki, pyszną kuchnię i wiele innych atrakcji. Wszystko to sprawia, że Turcja to idealny kierunek aby przeżyć niezapomniane wakacje. Poznaj najpopularniejsze kurorty Turcji i ich największe atrakcje! Jesteśmy partnerem serwisu wakacje.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

GALERIA

turcja alanya zamek
turcja side atrakcje
turcja marmaris atrakcje
turcja antalya
atrakcje fethiye wąwóż saklikent
turcja side atrakcje sanktuarium apolaa
kusadasi turcja
turcja efez